קטגוריות
כתבות

השתלת עצם בחניכיים עליונים

מרביתנו עושים ונעשה שימוש ביכולות המופלאות שרפואת השיניים פיתחה בעשורים האחרונים. חלק מהטיפולים נחשבים לפולשניים יותר או פחות, חלקם דורשים  זמן החלמה לא קטן וחלקם לא. אך מרבית המטופלים שמגיעים אל מרפאות השיניים, סובלים ממחסור שן בעצם ולכך ישנו פתרון הנחשב יחסית לוותיק אבל לאמין במיוחד. הטיפול הינו השתלת עצם בחניכיים, אשר מבוצע בעזרת הרמת סינוס ונעשה בצורה מדויקת המחזירה את עובי העצם ליכולת מלאה בכדי לקלוט שתל חדש. אז מה הוא ההבדל בין השתלת עצם בחניכיים עליונים לבין התחתונים, ומה הן הפעולות שיש לבצע לפני ישיבה בכיסא הטיפולים.

מתי נזדקק להשתלת עצם בחניכיים?

כמו שציינו מעל מחסור עצם בלסת הינו דבר שכיח בקרב מטופלים, מחקרים מצביעים על כמעל ל50 אחוזים מסך המטופלים שנזדקקו להחלפת שן בשתל. אחת הבעיות העיקריות למחסור שן בעצם הינו ספיגת עצם השן, פעולה זו מתקיימת כאשר ישנן דלקות חריפות באזור החניכיים, ישנם מקרים בהם הצטברות גדולה של עששת עלולים לפגוע בעצם השן וכמובן גם ספיגה "טבעית" של העצם שסיבותיה, הן גנטיות או מפאת הגיל.
לכל המקרים האלו ישנו מחנה משותף אחד והוא חוסר עצם שאינו מאפשר השתלה של שתל חדש, אך עם התפתחות הטכנולוגיה קיימים לא רק תחליפים מעולים עבור עצם שן שחסרה, אלא הליך אמין ומדויק של השתלת עצם בעזרת הרמת סינוס.

 השתלת עצם

בכדי לאפשר גישה מלאה אל אזור הסינוסים, יצטרך הרופא המטפל לבצע חתך בצידו החיצוני של הלסת על מנת להגיע אל הרירית שבדפנות חלל הסינוס. במצב שכזה יוכל הרופא למלא את האזור שבין הסינוסים לרירית, פעולה זו תיעשה על ידי מילוי האזור בעזרת גרגירים המשמשים תחליף עצם. משך הפעולה נע בין שעה לשעה וחצי, ואחריה יש להמתין תקופה שבין ארבעה עד שישה חודשים. זמן ההמתנה חשוב כי הוא מאפשר לעצם הקיימת לקלוט את תחליף העצם, ובחלוף תשעה חודשים תיווצר עצם חזקה מספיק על מנת לקלוט את השתל החדש. במהלך עשרת הימים שלאחר ההליך, יש ליטול אנטיביוטיקה ולהימנע מקינוח אף.