קטגוריות
כתבות

לא רוצה סקרי בחירות

לא רוצה סקר

אני זוכרת את הבחירות עוד לפני עידן הסקרים למיניהם, לפני עידן שפע אמצעי התקשורת, לפני עידן ניפוחי השכל של פוליטיקאים ושל עיתונאים מטעם. זוכרת בערגה את הימים ההם ואני תוהה הרי הסקר של מפלגה X שמוצג לעם, מראה בדיוק את התוצאות שאותה מפלגה חושבת שישרתו אותה. מנגד התוצאות של מפלגה Y בהתאם לתוצאות שישרתו אותה. אין אני אומרת חלילה שמפלגה זו או אחרת מראה מצג שווא, אני פשוט מבינה שתוצאות סקר נשען על שאלות שמכוונות לתוצאה. ואני שואלת אם כך אז מה מטרת הסקר, מעבר לרצון של המפלגה להוסיף לעצמה עוד ועוד קולות ולא בדיוק בדרך נקייה?!

ואני גם תוהה האם לא ראוי להפסיק את תשדירי התעמולה של אמיתות מדומיינות, של הבטחות על הקרח, שכולנו יודעים שיום לאחר הבחירות כבר ימס, חודש לפני הבחירות?! האם איננו רוצים שההתייחסות של האזרח המממש את זכות הבחירה תהייה נקייה מרעשי רקע, מביזוי של זכות שנקנתה ביזע ובדמעות של דורות קודמים שנלחמו להשפיע ממקום נקי ומחושב?! האם איננו רוצים שהבחירה תעשה מתוך עומק המחשבה ומתוק בדיקת מצעים שקולה ולא מסרטון שקרי שהוכן, בכלי שיווק מתוחכמים שיודעים להנדס מוחות של בוחרים, שעלה לרשת ביום הבחירות?!

כל הניירת של הסטיקרים למיניהם ושל מודעות הענק בחוצות הערים, המתגלגלים להם ברחובות יום לאחר הבחירות ומלכלכים את הערים, המוסיפים לזיהום כדור הארץ ולבזבוז כספי ציבור. ציבור שמשלם לעיתים מיסים על חשבון פינוק של מעדן קטן לילדיו. זאת בעבור מה? בעבור גחמות של פוליטיקאים בעלי אגו ענק, שרוצים לראות את תמונותיהם מתנוססות על מגדלים מקומה אחת ועד מאה – האם זה ראוי בכלל?! ולא נדבר על התיקים השקריים שמכינים מבעוד מועד למתמודדים האחרים, ובדיוק ברגע  שקרנם קצת עולה בעיני הבוחרים, התיקים נשלפים ע"י מאן דהוא. הפוליטיקאים, בתמימות מאוסה, מזדעזעים ממעשיו הבדויים של המתמודד שכל פשעו שזוכה בתמיכת הבוחרים, סופקים כפיים ועטים על הדם שבעוד שבוע יתברר כשיקרי, אבל עד אז הנזק כבר נעשה.

ואני תוהה האם זה התהליך שאנו רוצים שיהיה תהליך הבחירה למנהיגי העם?!